Sosyal Medya

SİYASET

İRAN'IN ATEŞLE İMTİHANI

Ebu Masum Mücahit
 
13 Eylül'de İran polisi Mahsa Emini'yi gözaltına alır ve Mahsa Emini gözaltında ölür. Kıyafet kurallarına uymadığı için 22 yaşında polis gözetiminde bir kadının ölmesi İran'da kadınların infialine neden olur. Bugüne kadar İran'da en az 36 kişi ölmüş, internet kesilmiş ve birçok yerde  sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş. Hakikaten durduk yerde nasıl oldu da bu olaylar patlak verdi?
 
Önceki yazılarımızda Biden'ın Ortadoğu'ya neden geldiğini yazmıştık. Bu yazıya bakarsak Babüşşark'ı ( Ortadoğu) yeniden şekillendirmek üzere İran’a da bir görev verilmişti. İran bu görevi yerine getirmek istemiyordu.  23/09/2022 tarihinde ABD Ortadoğu sorumlusu bir twit atıyordu: ‘’Ey İran biz sizi uyarıyoruz, size silah yardımı yapıyoruz. Suriye ve Irak yönetimini size verdik. Dediklerimizi yapın yoksa buraları sizden alırız.‘’ Bu ifade aslında her şeyi anlatıyor. İsrail'in güvenliği, Suud’a Şia'nın gelmesi gerekiyor. İran’ın verilen görevlerin hepsini yerine getirmesi gerekiyor. Her şeyden önce de Çin ile bütün bağlarını kesmesi gerekiyor. Rahmetli Erbakan Hoca: ’’Siyasette hiçbir şey tesadüfi değildir.‘’ demişti. Yoksa bir kadın tutuklanacak, öldürülecek olaylar başlayacak. Hakikatte bu kadını İran mollaları mı öldürdü? Yoksa Batı'nın içerideki adamları mı?  İran kararını vermeli: Batı'nın uşağı mı olacak? Irak’ın işgalinde ABD' nin yanında yer aldığı gibi, Yemen'i karıştırdığı gibi,  Mısır'da Mursi'ye kaşı çıktığı gibi, Suriye’de Batı'nın her dediğini yaptığı gibi mi yapacak? İslam dünyasında Batı'nın kılıcı mı olacak? Ya da karar verip Batı'dan bütünüyle bağlarını koparacak. "Çünkü siz onların dinine girmedikten sonra onlar senden asla razı olmazlar." İran’ın yönünü İslam’a ve Müslümanlar'a çevirmesi lazım. D8'ler kurulurken İran Batı'nın verdiği görevi bırakıp İslam ve Müslümanlar'a yönünü çevirmişti.

İran'da bu olaylar olurken Batı'nın iki tarafı da desteklediğini unutmayalım. İran’ın bugün uygulamış olduğu uygulamaları yönlendirmesi hem de bu uygulamalar İslami değilken İslam diye gösterip halkı İslam‘a düşman bir hale getirmekte. Mahsa Amini olayına tepki gösteren kadınlar Müslüman kadının simgesi olan başörtülerini çıkardılar, saçlarını tıraş ettiler. Bu davranış bir İslam beldesinde olan ama İslami değerlere, sembollere saldırılması uygun olan bir  davranış değil.  İnsan hakkını savunduğunu söylerken insani olmayan davranış sergilemek. İran’da halk şunu bilecek, hem de yönetimdeki samimi Müslümanlar bilecek ki iki tarafı da destekleyen Batı'nın kendisidir. 1979 yılında Şah Rıza Pehlevi demişti ki, ABD beni niye indirdi, hala anlamadım.  O gün Şia'yı destekleyen ABD bu gün muhalefetteki laikleri destekliyor. Hatta Elon Mask diye bildiğimiz güncel Karun starlinklerini İran'a gönderme kararı aldı. İnternet sağlayacak gösteri yapan yeni ABD taşorenleri için. Savaş iki taraf arasında olurken kazanan hep kapitalizm oluyor.

Bir zamanlar Fransa'da Humeyni'ye hükümet kurduranlar şimdi Arnavutluk’ta hükümet kurdular. Tiran'da bulunan muhalif başkan Meryem RECEVİ solcu laik olmasına rağmen kameraların karşısına geçip yönetimin yanlış uygulamalarını hedef almadı. Direkt "din" dedi. Halkı kandırmak için başı açık bir kadın olmasına rağmen kameraya çıkarken kapandı ve İslam'a hakaret eder gibi konuştu. İran da aklı selim olmalı, halkın kaybetmemesi, Batılıların kazanmaması için din adına yaptıkları yanlıştan vazgeçmeli. Halk da ajanların etkisi ile 1400 yıl o topraklara ruh veren İslam’a ve değerlerine saldırmamalı. Yoksa Batı kazanacak Müslüman halk kaybedecektir. 

İran'ın hemen kendine gelip İslam'da yeri olmayan, hiçbir fıkhi dayanağı olmayan, sonradan zorla yazılmış Şia fıkhı yerine İslam fıkhını uygulaması gerekir. Halkı ile acilen barışmalı. Ehli sünnet alimlerini serbest bırakmalı. Batı'nın istediği Pers İmparatorluğu'ndan vazgeçip  İslam fıkhını her alanda uygulamalı. 2012 yılında Mursi Mısır' da Mecella İslam fıkhını kabul etmişti. Bunu yaparsa Müslüman halkla barışır. İnsanları bilgilendirerek eğitimle sevgi ile İslam'ı anlatır. İnsanlar İslam'ı gönülden kabül eder ve İslam'ı yaşarlar. Batılı devletler de İran'ı ikide bir laik cephenin baskısı ile korkutamaz. Eğitim sistemi Batı'ya uşak yetiştiriyor. İslam büyüklerine hakaret içeren ve laik seküler bir eğitimin verildiği İran'da gençlerin Müslümanca düşünüp yaşamalarını beklemek yanlıştır. Necmettin ERBAKAN’ın en son İran gezisinde İran‘ın Kum şehrindeki mollalara yaptığı konuşmada "Sizin eğitim sisteminizi Batı seküler eğitim sisteminden ayırıp halkınızın değerleri ile örtüşen 1400 yıllık İslam müfredatına geçmeniz lazım." tavsiyesini unutmamak gerekiyor. Çünkü bugün İran rejimine karşı sokağa çıkan gençler bu seküler eğitimden geçen gençler.

 İran farklı bir çok milleti içinde barındırmakta Türk, Arap, Fars, Belüç, Kürt. Bu milletleri birleştiren ana unsur İslam. Müslümanlar da farklı mezheplere ayrılmakta. Devlet birleştirici unsurları ön plana almazsa ayrılık olur. Fars, Şia gibi unsurları ön plana çıkarır diğer unsurlarla çatışırsa Batılılar bu unsurlardan faydalanarak İran'ı hizaya getirirler. Bugün İran’da sokağa dökülüp İslam'ın değerlerine saldıranların derdi Mahsa Amini'nin ölmesi veya kadın haklarına yapılan zulüm değil. Onları yönlendirenlerin amacı aba altından sopa gösterip yönetime Ortadoğu'da Baden'ın verdiği görevleri yaptırmak ve Çin ile irtibatı kesmek. Filistin'de bir Yahudi asker ( Terörist )  çarşafını çıkarmadığı için 18 yaşında Müslüman bir kadını şehit etmişti. Şehit edilen Hedil için niçin çarşaf giymemişlerdi İran'da örtüsünü çıkaran, saçını kazıttıran bu özgürlükçüler?  İçimizde yıllardır beslediğimiz İslam düşmanlarının karşımıza özgürlük demokrasi diye çıkması tamamen bir kurgu. Onlara imkan ve fırsat veren bizleriz. İçimizdeki safları da kandırıp İslamî değerlerimize insanlık adına sahip çıkıyor gibi gözüküyorlar. Fakat onlar atalarının 1400 sene önceki öçlerini almaya çalışanlar. İran yönetimi onlara fırsat vermemeli. Bunun için:

1. Kuran ve sünnet ölçüsü içinde hareket edecek yeni bir yönetim anlayışı getirmeli.
2. Kadınları bir araç gibi gören Muta nikahını yasaklamalı.
3. Eğitim müfredatını İslam'a ve Müslümanlara göre belirmeli.
4. Kesinlikle BM gibi, Şangay gibi örgütlerden ayrılmalı.
5. Irk ve mezhebi düşünce yapısından ayrılmalı.
6. İslam’ı sevdirmek için insanların gönlüne hitap etmeli.
7. Dolarla ticaret yapmayı bırakıp kendi para birimiyle ticaret yapmalı.

Devletin çıkarlarını değil Müslümanların çıkarını gözetip emperyalizme Yemen'de, Irak'ta, Suriye'de, Afganistan'da verdiği desteği kesmeli. Rahmetli Erbakan'ın dediği gibi ‘’Müslümanın bir damla kanına dünyayı değişmem.‘’ 
D8'i geliştirip İslam birliğini kurmalı. Yoksa yakın zamanda Şah'ı indirip yerine çıkarılan Şia gider yerine Batı'nın istediğini daha iyi yerine getiren laikler tekrar gelir. Hak gelince batıl zail olur, halk bunu bilecek. Yönetim de acilen  Allah'la ve halkıyla barışmalı.
                                 

1 Yorum

  1. Anonim

    Eylül 26, 2022 Pazartesi 20:52

    Allah razı olsun

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.