Sosyal Medya

SİYASET

Afganistan Emperyalizmin Yeni Terör Merkezi mı oluyor?

Ebu Masum Mücahit

2021 yılında Taliban Afganistan’da yönetimi ele geçirdi. Daha önce ABD ve müttefiklerinin Taliban’ı bahane ederek işgal ettikleri Afganistan’da bu kez de Batı ile anlaşmış, Batı’nın dediklerini yapacak, onların çıkar ve bölge menfaatlerinde sorun çıkarmayacak bir yönetim olarak dönüyordu Taliban.

Taliban hakkında fazla bilgi vermeyeceğim ama konunun daha iyi anlaşılması için kısaca bahsetmekte fayda var: Taliban “talebe hareketi” demektir. Ruslar 1979 yılında Afganistan’ı işgal edince bir kısım insanlar bizim savaşla işimiz yok diye Pakistan’ın Peşaver bölgesinde medrese açıp öğrenci yetiştirmeye başlar ve bu medrese hocaları da bizim savaşla işimiz yok derler. Bu medreselerin sayısı savaştan önce 300 iken savaş döneminde 6000’e çıkmıştır. Ruslar Afganistan’dan çıkarılınca Mücahitler ittifakla devlet kurarlar, bu dönemde ilim insanları olan talebeler birdenbire silahlanır ve Afganistan’ı ele geçirir. 2001 yılındaki 11 Eylül olayları bahane edilerek Afganistan’ın doğal kaynaklarına el koymak isteyen ABD ve müttefikleri Taliban bahanesi ile Afganistan’ı işgal eder ve taşeron Taliban bir müddet muhalefette ABD ve müttefiklerinin yeni kurduğu hükümete muhalif olarak varlığını sürdürür. Afgan Hükümeti, Batı’nın dediklerini tam yapmadığı vakit yedekte bekletilmiş. Çünkü emperyalizmin menfaatleri var, inancı ne olursa olsun onlar herkesle çalışır.

Çin Batı emperyalizmi için, özellikle ABD için 2010’lu yıllardan sonra tehdit oluşturmaya başlar. Çünkü Afrika ve Asya’da Roltşiltlerin elindeki bir çok ülkede var olmaya, oralarda güce dönüşmeye başlar. İleride Batı’nın kullandığı doğal kaynaklar Çin tarafından kullanılacak. Bu da Batı emperyalizmi için tehdit olacaktır. ABD ve İngiltere bloğu acil olarak Çin’in kontrol altına alınmasına karar verir. Bu noktada özellikle Çin’i izole etmeye karar verilir. 2021 yılında Roma’da Biden, Çin’in ürettiği ürünleri Brezilya, Arjantin, Türkiye gibi ülkelere vererek Çin’i ekonomik krize yönlendirir. Bir yandan da Orta Asya ülkeleri ve Güneydoğu Asya ülkelerinden Çin ile irtibatlı ülke yönetimlerini değiştirir. Pakistan, Myanmar, Kazakistan gibi. Çin’de bunun yansımaları başlar, sürekli büyüyen Çin ekonomisi düşüşe geçer. 2021 ve 2022 yılları ekonomik olarak sıkıntının olduğu yıllar.

Niçin Taliban? Neden Afganistan? 2017 yılında CIA’nın Çin raporuna göre Çin’in kontrol altına alınması Batı sömürgesinin korunabilmesi için gereklidir. Bunun için düzenli ordular Çin’i kontrol altına alamaz. Daha önce savaşmış gözü kara insanların Çin’e karşı kullanılması lazım. CIA bunun için cihatçı diye tarif edilen ama Batı’nın çıkarları için kullanılan saf insanları kullandı. Bu rapordan sonra ABD ve müttefikleri Taliban’la önce Katar’ın Doha şehrinde görüşürler. Sonra örgüt içindeki CIA’nın adamı olduğu söylenen Molla Bradar hızla yükselir. Taliban Afganistan’ı ele geçirir. Dünkü teröristler ( Batı’ya göre ) bugün devlet oluyor, Batı ülkeleri ve müttefikleri bu devleti hemen tanıyordu. Taliban’ın iktidara gelmesi yetmezdi çünkü karşılarında dünyanın en kalabalık ülkesi, askeri yatırımları (1milyar 420 milyon ), askeri harcamaları dünyada en fazla (229 milyar dolar) olan ülkelerden biri vardı. Bunun için daha yapılması gerekenler vardı.

1. Dünya genelinden buraya saf ve kandırılmış Müslümanlar getirilmeli. Onun için Taliban ABD düşmanı gösterilmeli, İslam’ın yaşandığı yer olarak gösterilmeli, saf ve dünyada Batı’nın zulmünden ve fısk ortamından bıkan,  kolaycı, davet özelliği olmayan insanların Afganistan’a yönlendirilmesi gerekiyor. Şuanda İslam coğrafyasında batıliların desteklediği medya da Çin putperest ABD ve batı ehli kitap ABD , Batının Çin ile mücadelede bizim ehli kitabın yanında yer almamız gerekir .Çünkü peygamberimizde Sasani ile Bizans arasındaki savaşta ehli kitabı tutmuştu fikri dolaşıyor. Nitekim sosyal medyada bu konuda haberler dolaşıyor. Eylül ayında Afganistan’dan gelen bir Afganlı öğrenci Afganistan’a farklı birçok ülkeden temiz (!) insanların geldiğini söylemişti. Türkiye’den gelen birisiyle görüştüğünü o insanın ailesi ve çocukları ile İslam’ı daha iyi yaşaması için geldiğini söyledi, demişti. Aynen 2010’lu yıllarda insanların Suriye’ye yönlenmesi tatil için, Arapça öğrenmek için, çocukları İslam’ı yaşasın diye göç ettikleri gibi…

2.  Farklı ülkelerdeki mülteciler ülkesine dönememekte, ülkesinden siyasi ve sosyal nedenlerden dolayı çıkmış bu mültecilere siyasi ve sosyal baskılar artırılmalı insanlar gidecek yerleri olmadığı için mecburen Afganistan’a gitmek zorunda kalacaklar. Taliban yakında Batı’nın tam istediği gibi olursa o zaman Batı Suriye’deki gibi kesenin ağzını açıp Taliban’a katılanlara maaş da bağlayacak, Afganistan’a gidenler hem dünyalarını hem de ahiretlerini kazanacak diye gidecekler.

3. Suriye’de, Irak’ta var olan 10 yıldır birbirlerini öldüren savaş tecrübesi kazanmış, gidecek yeri olmayan, emperyalist ülkeler tarafından Suriye’ye getirilmiş ve ülkelerine dönülmesi istenmeyen grup üyeleri mecbur bırakılıp Afganistan’a gidecektir. Nitekim ABD ve müttefikleri artık Suriye’nin toprak bütünlüğü olduğunu, bunun sağlanması için elden gelen her şeyin yapılması gerektiğini söylemekte. Suriye’de Ennusra (HŞT) örgütü ise ABD’nin amaçlarına uygun bir şekilde bir an önce başka ülkeden gelen örgüt mensuplarının Suriye’yi terk etmesi gerektiğini ifade ediyor. Özellikle Suriye’nin kuzeyinde ve batısında Eylül 2022’de Ennusra birçok bölgeyi ÖSO’nun elinden almış durumda. Ennusra ilerlemeye devam edecek, sıkışan örgüt elemanları mecburen ABD ve müttefiklerinin eliyle hava yolu ile Afganistan’a taşınacaktır. ABD kara yolu ile bu insanların taşınmasını, bu konuda İran’dan bu örgüt üyelerinin geçirilmesini istemiş olabilir. İran buna izin vermediği için İran olaylarının patlak vermiş olması da ihtimal dâhilinde. Çünkü Çin’in en önemli müttefiklerinden biri İran. Afganistan’a gidecek bu insanlar Çin sınırına yakın Nuristan, Bedahşan bölgesine yerleştirilecek.

Batı emperyalizmi her 10 yılda bir terör örgütü kurmakta. El Kaide, Boko Haram, Haşdişabi, Daiş…  Bu örgütler İslam adına kurulduğu için çağın koşturmacasında buhrana düşmüş, bunalmış insanların İslam’a koşmasını engellemek istemekte. İslamafobiyi yaygınlaştırmakta, insanları bu şekilde İslam’dan uzaklaştırmakta. Çünkü İslam sömürüye ve insanı ilahlaştırmaya karşı çıkmakta. İslam hayata hakim olursa bu kapitalistler insanları sömüremeyecek.

Ülkesindeki bu insanları başka ülkelere, bölgelere götürüp yok edecek. Çünkü kendi siyaseti için bu insanların yok olması gerekiyor. Bu saf Müslümanlar kandırılıp başka ülkeye götürüldüğü vakit ülkedeki Müslüman nüfus artmayacak. Teröre karıştığı için geri dönemeyecek, ailesi onu arayamayacak. Ülke içerisinde cezalandırılamayacak ama ülke dışında rahatça öldürülecek . Bir taşla onlarca kuş vuracak Batı.

Suriye’deki 10 yıllık kargaşa yavaş yavaş azalacak, zalim Esad amacına ulaşacak. Müslümanlar kaybedecek. Ama İsrail,  Batı, taşeron İslam öncesi dönemden kalma artık dinlere mensuplar İslam’dan ve Müslümanlardan öç almış olacak, almaya devam edecek. Afganistan’ı yeni bir kaos bekliyor. Yakında ABD ve Emperyalist Batı için Çin ile Orta Asyalı ülkeler arasında savaş çıkacak. Bu savaşta ne ülkeler ne Müslüman halklar ne de Çin kazanacak. İnşallah bu savaşta Türkistan’daki insanlara soykırım uygulayan Çin ve dünyayı sömüren Batı ülkeleri kaybeder de Müslümanlar kazanır.  Ama Batı’nın hesabı bu. Allah’ın hesabı farklı. Biz Müslümanlar Allah’a ve Resulüne gerçekten inanır, inandığımız gibi yaşarsak işte o anda durum değişir. Allah zalimler (Batı, Çin) eliyle de İslami hakim kılar. Biz Allah’a doğru yürüyerek giderseK Allah bize koşarak gelir. Biz yeter ki inandığımız İslam’ı Allah’ın Resulü gibi yaşamaya çalışalım.

Müslümanların Batılı emperyalist ülkeler tarafından kullanılmaması gerekir. Her insan bir âlemdir. Bu insanların buralarda yok edilmemesi gerekir. Saf ve kandırılmış Müslümanların kullanılmasının acil olarak önüne geçilmesi gerekir. Kendi kurdukları örgütler aracılığı ile İslam’ı kötülemelerinin acil olarak önüne geçilmesi gerekir. Bir insanın canı çok önemli. Batı’nın çıkarı için insanların öldürülmesinin önüne geçilmesi gerekir. Müslümanların malı, canı, namusu, vatanı, aklı, dini tehlikede. Kâfirin insafına bırakılmış bunlar.  Kâfirin insafına bırakılmamalı insan olma özelliklerimiz. İslam önce akıl emniyetini sağlar. İmanla hürleştikten sonra kâfire savaş açıp Allah’ın hükmünü (Adaleti ) yer yüzünde hakim kılmalıyız. Bunun için bilerek iman etmezsek, Müslüman olmamız tağutların sömürü düzeninin devamını sağlayacak. İmanımızı bilerek yapmalıyız. Taklidi iman’dan tahkiki imana geçmedikten sonra kafirler bizi kullanmaya devam edecek. İslamî bilgilerimiz tam değilse bütün İslam ilimlerini bilmiyorsak o zaman fıkıhta bir âlimi takip etmeliyiz. Günümüzde medyanın etkisi ile İslam’ı öğrenen Müslümanları medya yönlendirmekte. Medya genel mahiyette Batılı emperyalistlerin elinde. Onların çıkarları aleyhine bir yazı veya görsel paylaştığımız vakit hemen silinmekte. Küresel sermayenin elindeki medyadan dinini öğrenen Müslümanları küresel sermaye yönlendirecek ve istediği şekilde kullanacaktır. Daiş kurulup Suriye’ye insanlar getirilirken medyadan irtibat kurulmuş ve bu irtibatları İslam’ı bilen ajanlar kurmuşlar ve istihbaratlar aracılığı ile Suriye’ye getirilip burada bir çoğu öldürülmüştü.

İslam barış için gelmiş olan bir din. İslam’da barışı sağlamak için güç bulundurmalı. Onun için acilen Müslümanların haklarını koruyan bir sistem kurulmalı. Biz Müslümanlar yeniden iman edelim. İmanımızı amele dönüştürelim. İnsanlığın saadeti için gece gündüz çalışalım.  Halkı Müslüman olan ülkeler BM gibi emperyalizmin çıkarını düşünen birliklerden ayrılıp Müslümanların haklarını koruyan yapılar kurmalılar. Emperyalist, Siyonistlerin Müslümanlara oyunlarını bilip onların mal, can, namusları, akılları ve nesillerini koruyacak bir sistem kurmalıyız.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.