Sosyal Medya

SİYASET

Pakistan’ın Seçim Sonrası Belirsizlikle İmtihanı

İbnul Ammar

Dünyada dine dayalı olarak ortaya çıkmış iki ülke vardır: Bunlardan biri Yahudi devleti kurmak için kurulan İsrail, diğeri ise İslam devleti kurmak için kurulan Pakistan'dır. Pakistan birden fazla ırk ve dilden oluşan bir ülkedir. Pakistan'ın resmi dili Urduca olmasına rağmen kendi dillerine sahip farklı kabileler bulunmaktadır. Örneğin, Panjabi kabileleri Pencapça konuşur, Shindi kabileleri Shindi konuşur, Keşmirliler Keşmirce konuşur vb. Pakistan 1947'de bağımsızlığını kazanmadan önce Hindistan alt kıtası olarak bilinen Hindistan'la birlikteydi. Hem Pakistan hem de Hindistan İngiliz sömürgesi altındaydı. Ancak İngilizler Hindistan yarımadasını terk etmeden önce onu iki ulus teorisi olarak bilinen iki parçaya ayırdılar. Teoriye göre hem Müslümanlar hem de Hindular farklı milletlerdir ve iki farklı ülkenin olması gerekir. Bunun için 1947'de Pakistan Müslüman bir ülke olarak, Hindistan ise bir Hindu ülkesi olarak ortaya çıktı.

Pakistan demokratik parlamenter sistemi takip etse de, ordunun Pakistan siyasetinde önemli bir etkisi var. Mesela ülkede 1958-1971, 1977-1988 ve 1999-2008 yılları arasında sıkıyönetim ilan edilen üç askeri darbe yaşandı ve bunun sonucunda subaylar fiili cumhurbaşkanı oldu. 2013 genel seçimleri herhangi bir askeri müdahale olmadan yapılmış olmasına rağmen, İmran Han'ın başbakanlığındaki iktidar partisi PTI'nın (Pakistan Adalet Partisi) desteklediği 2018 genel seçimlerine ordu yeniden müdahale etti. Ancak İmran Han'a ordu tarafından yeniden dava açıldı ve ordu, 8 Şubat 2024'te yapılan son seçimde partisinin kendi parti adıyla yarışmasına izin vermedi. Gerçek şu ki İmran Han, dava açmak üzere cezaevine gönderildi ve aynı zamanda partisinin yaklaşan seçimlere kendi parti adıyla katılması da yasaklandı. Bu nedenle partisinin adayı bağımsız aday olarak genel seçimlere girdi. İmran Han'ın adayları çoğunluk sandalyelerini kazanmış olsalar da tüm adayları bağımsız aday olarak kazandığı için hükümet kurmak için tek bir siyasi partiye bağlanmak zorunda kaldılar. 

Pakistan Müslüman Birliği (Navaz) (PML-N) ve Pakistan Halk Partisi (PPP) Pakistan'daki iki eski siyasi partidir. Parti 1993 yılında kurulmuş olmasına rağmen, temelde tüm Hindistan yarımadasındaki eski Müslüman siyasi partisi olan Müslüman Birliği'nin köküydü. PML-N partisi esas olarak Merkez sağ ve muhafazakâr siyasi düşünceye dayanarak kuruldu. PPP ise 1967 yılında Zülfikar Ali Butto'nun önderliğinde merkez sol ve sosyal demokrat siyasi düşünceyle kuruldu. Pakistan Adalet Partisi (PTI) olarak bilinen diğer parti ise 1996 yılında 'Pakistan Adalet Hareketi' ile kuruldu. Imran Khan, temelde tanınmış Pakistanlı bir kriket oyuncusu ve aynı zamanda takım kaptanıydı. Pakistan'ın kriket takımı onun liderliğinde 1992'de Dünya Kupası'nı kazandı. Bu nedenle Pakistan'ın her yerinde, özellikle de genç nesiller arasında çok ünlü oldu. Dolayısıyla siyasete girdikten sonra kriket severler, özellikle de gençler ona hayran olmaya başladı. Bu nedenle insanlar PTI'yi esas olarak İmran Khan sayesinde destekliyor.

Pakistan'da birçok İslami siyasi parti varken, başlıca İslami siyasi partiler arasında Cemaat-i İslami Pakistan ve Jamiat Ulema-e-İslam (Fazlur Rahman) bulunmaktadır. Cemaat-i İslami Pakistan, 1941 yılında Sayid Abul Ala Maudoodi tarafından İslami politika sloganıyla kuruldu. Başlangıçta kitlesel bir hareketten yana olan Cemaat-i İslami Pakistan, İngiliz seçmenleri takip edilerek bir İslam ülkesi kurulduğu için başlangıçta Pakistan'ın kurulmasına karşı çıktı. Ancak 1957 yılında seçim siyasetine katılma kararı aldı ve halen genel ve yerel her seçime katılıyor. Öte yandan Jamiat Ulema-e-İslam (Fazlur Rahman), 1945'te kurulmuş bir Deobandi Sünni siyasi partisidir. 1988'de Mevlana Fazlur Rahman bölündü ve takipçileriyle birlikte aynı adı taşıyan kendi partisini kurdu. Cemaat-i İslami Pakistan son genel seçimlerde tek sandalye kazanamazken, Cemiyet Ulema-i İslam (Fazlur Rahman) genel seçimlerde dört sandalye kazanmayı başardı.

Pakistan'da seçim sonrası durum artık çok kritik. Burada PTI 93 sandalye, PML-N 75 sandalye ve PPP 54 sandalye aldı. Muttahida Qaumi Hareketi (MQM) olarak bilinen bir diğer parti ise sosyal liberal ve laik bir ideolojiye sahip ve son seçimlerde 17 sandalye almayı başardı. PTI parlamentodaki sandalyelerin çoğunluğunu elde etmesine rağmen, parti liderlerinin seçimlere parti logosu olmadan bağımsız olarak katılmaları nedeniyle hükümet kurmak için tek bir partinin yönetimine geçmek zorunda kaldılar. Ancak hem PML-N hem de PPP'nin koalisyon hükümeti kurma ihtimali var. İki taraf arasındaki görüşmeler halen devam ediyor. Bu durumda her iki tarafın da birbirini anlaması gerekir. Bu anlama kısmı artık daha zorlu hale geliyor. Birlikte hükümet kurmaya karar verseler bile iki parti arasındaki anlaşmanın sonuna kadar devam edip etmeyeceği daha büyük bir sorudur. Öte yandan askerî yapı sürekli olarak siyasî meselelere müdahale ediyor. Bütün bunlar ülkenin geleceğinin belirsizlik ve istikrarsızlıklarla dolu olduğunu gösteriyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.